Poradenská a konzultační činnost v oblasti životního prostředí


 


 

 

 
 
Přehled prací Ceny Termíny Kvalifikace Pro zadavatele

 

Mgr. Ivana Paukertová
Řezáčova 28
624 00 Brno
IČO: 686 72 217
ivana@paukertova.cz
tel.:603 39 62 90

Autorizace
posouzení podle § 45i
(Naturové posouzení)

Zpracuji
  • Naturové posouzení - posouzení vlivu záměru na evropsky významné lokality (posouzení podle § 45i zákona 114/1992 Sb.)
  • přírodovědné průzkumy v rozsahu biologického hodnocení
  • oznámení podle přílohy č. 3 zákona 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí
  • analýzu záměru, vyhodnocení možných střetů s ochranou přírody a návrhy na jejich optimální řešení
  • botanický a přírodovědný průzkum jako podklad projektu nebo příloha k žádosti o dotace
  • návrhy informačních tabulí pro ZCHÚ a EVL, přírodovědné naučné stezky, fotografie rostlin
  • botanické inventarizace chráněných území, VKP
  • inventarizaci dřevin
Často kladené otázky Průvodce investora procesem posuzování
vlivů na životní prostředí - EIA


Dnešní datum: 23. 04. 2024  | Hlavní stránka | Mapa stránek | Orientace na stránce | Fotografie rostlin | Rostliny ČR |  

Vyhledávání

Vyhledat text

Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.


TOPlist

Novela

Zákon 39/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí (zvaný též novela EIA)  vstoupil v platnost 1. dubna 2015.


Rostlina pro tento den - karanténa koronáč * Karanténa koronáč - rostlina pro 4. den
Mgr. Ivana Paukertová - Rostlina pro tento den - karanténa koronáč - 19. 03. 2020 (2869 přečtení)

Jasan, trochu mytologie a Národ sobě.jasan ztepilý Fraxinus excelsior

Je to strom, který všichni znají. V České republice má tři ekotypy: lužní, horský a vápencový. Lužní typ se vyskytuje v nížinách podél toků velkých řek, horský roste v pásmu bučin a vápencový roste na výživných podkladech, nejčastěji na vápenci a v lesostepních společenstvech s dubem šípákem. Roste na výživných půdách a často indikuje nejlepší půdy. Miluje dusík a nesnáší zasolení a rašeliny.
Podle Herbáře léčivých rostlin je léčivý list, působí močopudně a podporuje vylučování kyseliny močové, který se využívá při revmatismu, dně a močových kamenech. Stejně jako příbuzný jasan zimnář (jasan manový) obsahuje manit, který se používá zejména jako dětské projímadlo. Nálev je vhodný i při horečkách a infekcích, zevně se používá k omývání ran, proleženin a bércových vředů.
Z větviček se celoročně (v sezóně po otrhání listů) dá vařit čaj, jehož chuť je přirovnávána k zelenému čaji Bancha. Mladé nezralé plody se v několika zemích tradičně nakládají.
Nejkvalitnější dřevo je z lužních lesů, ale i odjinud je velmi kvalitní. Tvrdé a pružné dřevo se používá v truhlářství, nábytkářství a na sportovní náčiní. Ze dřeva se vyráběly luky, kliky, stožáry, topůrka pro sekery a kladivy, tenisové rakety a kulečníková tága. Známé jsou lyže „jasánky“. V Irsku se na národní sport hurling vyrábí tyčky podobné hokejkám, zvané hurley nebo hurl. Každoročně se v Irsku spotřebuje 350 000 kusů tohoto náčiní a pro nedostatek jasanů musí být 75% dováženo. Hra se nazývá "The Clash of the Ash", tedy souboj jasanů (anglický výraz pro jasan je stejný jako pro slovo popel a proto strejda google překládá jako souboj popela).
Naše jasany jsou už nějakou dobu napadány a likvidovány chorobou, kterou způsobuje houba Hymenoscyphus fraxineus (v jednom ze svých stádií popsána jako Chalara fraxinea). Stromům uhnívají kořeny a při větru padají. O biologii houby se toho mnoho neví, není známo šíření ani přenašeči. Výskyt se rozšiřuje a situace bývá přirovnávána k odumírání jilmů. Ve Velké Británii je genom jasanu sekvenován dvěma skupinami. Univerzitní skupina z Londýna zkoumá potomky stromu vzniklé samoopylením a skupina vedená Allanem Downie sekvenuje strom č. 35 z Dánska, který 8 let přežil tuto houbovou chorobu.
Naše tři největší jasany jsou Popovský jasan (okres Karlovy Vary), jasan u Starého Bydžova (okres Hradec Králové) a Nudvojický jasan (okres Semily).
V Eddě a jiných severských mýtech je mýtický strom středu světa Yggdrasil právě jasan. V jeho kořenech leží Světový had, kmen sahá k nebesům a kořeny do podsvětí. Vemeno kozy, která se jeho listím živí nedává mléko, ale medovinu pro válečníky ve velké Odinově síni. Odin i Thor mají své magické kopí vyrobené z jasanového dřeva.
V galštině je výraz pro jasan uinnseann, v britském folklóru má jasan ochranné a léčivé vlastnosti. Novorozencům se dávala lžička jasanové mízy. Děti se zlomeninami nebo slabými končetinami procházely přes rozštípnutý jasan, který se po obřadu opět spojil, aby se uzdravily i děti. Jeden z tradičních materiálů pro poleno, používané na svátek Yule je právě jasan. Z pěti legendárních strážných stromů Irska jsou tři jasany. Jasan chrání irské svaté studně a podobně na ostrově Man chrání čistotu pramenů.

Jasanový čaj
Mladé vlky po otrhání listů nařežeme nebo přelámeme a vaříme 4-5 minut ve vodě. Na 3 litry čaje použijeme větvičku asi 50 – 70 cm dlouhou. Starší větvičky s nahloučenými jizvami po listech se na čaj nehodí.
Jasanové větvičky poznáme spolehlivě i mimo vegetační sezónu podle černých pupenů, které žádný jiný strom nemá. I příbuzné druhy mají pupeny velmi tmavě hnědé.

jasanový čaj
jasan ztepilý
černé pupeny jasanu ztepilého
pupeny jasanu
černé pupeny jasanu

Jasanový čaj na ochutnávkách:
ochutnávka 4
ochutnávka 7
ochutnávka 8
ochutnávka 9
ochutnávka 13
ochutnávka 20
ochutnávka 24

 

Můj koronavirový deníčku, den čtvrtý

Dneska už rouškaři nad holočumáčníky převládají. Roušky nebo šátky mají i ti, které jsem v minulých dnech viděla bez nich a mají je i děti a pejskaři. Přibylo roušek, včera jich bylo jen pár. Emháda jezdí v prázdninovém režimu a je slíbená dezinfekce 2x denně.
Syn nafasoval v práci malinkou flaštičku dezinfekce. Druhý syn má od včerejška teplotu a měl problém získat neschopenku, ale dostal ji a tak už mi přestane lítat po republice.
Nastává problém, jak dezinfikovat šátky, jako většina žádné roušky nemáme. Šátky jsou bavlněné a některé z nich jsou takové ty fórové, co pouští barvu v trochu teplejší vodě a kvůli dvěma šátkům se mi točit pračku nechce. Savo je zaručeně odbarví a to ještě mám problém s koncentrací, drahoušek výrobce píše „méně než 5% bělicího činidla na bázi chloru“. Což může být v dnešní době i 0,1%. Naštěstí na druhé flašce je 4,7%. Ale i tak asi žehlička.
Čeština je neuvěřitelný jazyk. Už máme spoustu nových slov: koronáč, koronarealita, rouškař, koronakultura a určitě ještě mnohá budou.
Někdy kolem druhé nacházím na netu výzvu Seznamu. V současné době mám dvě kriticky ohrožené přednášky s ochutnávkama a jednu silně ohroženou a učinila jsem veřejný slib, že určitě budou. Okamžitě se začínám věnovat spojování volných konců a obě dámy z muzeí můj návrh vnímají i jako něco pozitivního v současné situaci. Jako naději, že se vše úplně nezastaví.
Zásoby naší rodiny sestávají z šátků, kterých snad máme dost, rukavic taky máme dost, chlornan mám, ale asi ještě přikoupím, nějaká mýdla máme, ale při té spotřebě musím taky zítra přikoupit. Od sava mě pálí ruce, tak asi i nějaký krém na ruce. Roušky nula, desinfekce na ruce malilinko.
Objevují se logistické problémy v domácnosti – co desinfikovat nejčastěji: asi všechno, čeho se dotkneme, když přijdeme zvenku, a to okamžitě poté. Připadá mi, že některé povrchy začínají být lehce naleptané, ale nic jiného než chlornan nemám. Možná peroxid?
Na stránkách Ministerstva zdravotnictví stále visí doporučení necestovat do zasažených lokalit, takže jestli hledáte informace od zdravotníků, hledejte je jinde, třeba tady.
Budu muset zjistit, jakou máme všichni krevní skupinu.
Kolem desáté večer objevuju několik dalších článků. Zatímco naše Ministerstvo zdravotnictví dostává od pondělka nabídky na roušky a neumí je objednat, Národ sobě si zorganizoval interaktivní mapu, kde se dozvíte kde zadarmo nebo za peníze dostat ušité roušky. A zapojili se i Vietnamci, i když trochu jinak.
A objevila jsem další koronavirový deníček.

Držte se, my ten Kocourkov přežijeme.

P.S. Alespoň v jedné věci zvítězil zdravý rozum:

Laboratoř Tilia už testuje


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět Informační e-mail Vytisknout článek


Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.


Kočka na stromě

Kočka na stromě

Mám kočku na stromě, mňouká a nechce slézt. Co mám dělat? Kdo mi pomůže?

Příběh a odpovědi.


Tento web používá redakční systém phpRS.