100% přírodní prostředek na mytí nádobí. Zadarmo.

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Užitečnost rostlin, Vydáno dne: 08. 08. 2009

Toto není vtip, prodejní akce ani podvod. Ověřit si to vás bude stát jen trochu času a práce. Vyzkoušejte to!Výroba přírodního saponátu

jírovec jako saponátjírovec jako saponátjírovec maďal Nasbírejte zralé plody jírovce maďalu (koňského kaštanu, Aesculus hippocastanea) bez zelené ostnité slupky. (V době vydání tohoto článku ještě zralé nejsou, slupky jsou zatím bílé, zralé budou teprve až zhnědnou, někdy v září.) Čerstvé kaštany nastrouhejte na struhadle, stačí nahrubo, nebo rozemelte na strouhankovači a nechte usušit. Hnědé slupky se případně dají oloupat, ale pro dosažení žádoucího účinku to není nutné. Dobře usušené nastrouhané kaštany pak rozemelte v mlýnku na kafe na prášek a uchovejte ve šroubovací sklenici. Prášek vzhledem připomíná mleté lískové oříšky.

Poznámka k mletí kaštanů na strouhankovači: Vzhledem ke zkušenostem, kdy jsme zničili dva strojky na strouhanku doporučuji následující způsob zacházení se strojkem a kaštany: Nejde-li otáčet klikou strojku, je tam vzpříčená hnědá slupka. Pokud chcete strojek zničit, vemte to silou - tento postup se mimořádně osvědčil. Pokud strojek zničit nechcete, slupku vyndejte, vhodná pomůcka je pinzeta. Před mletím doporučuji kaštany přepůlit nebo část slupky odstranit, strojek pak nemusí kaštan načínat. Hnědé slupky se zbytky zůstávají ve strojku, je nutné je průběžně vyndávat.

Použití

Umývejte odmočené nádobí. Mělo by být zbavené hrubých zbytků, mokré, ale bez vody - to je důležité, jírovcový prášek rozpuštěný v přebytku vody totiž příliš dobře nefunguje. Na druhou stranu trocha vlhkosti je zapotřebí. Na jeden větší, silně zamaštěný kastrol nebo pánvičku je dávka půl lžičky prášku, na jeden plochý talíř, silně zamaštěný je potřeba čtvrt čajové lžičky prášku. Rukou nebo hadříkem odmastěte a opláchněte horkou vodou. Prášek působí díky rozemletým slupkám i trochu mechanicky. Sama jsem byla nesmírně překvapená, jak to dobře odmašťuje, je to opravdu plnohodnotná náhrada za kupované saponáty. Vyzkoušeli jsme to vícekrát, funguje to i na pánvičku, ve které se smažily sýry. Olej je ovšem nutno vylít, případně pánvičku otřít od zbytků oleje ubrouskem.

Umývání talíře zamaštěného od bramboráků

mytí nádobí jírovcem 1. mytí nádobí jírovcem 2. mytí nádobí jírovcem 3. mytí nádobí jírovcem 4. mytí nádobí jírovcem 5.

Prémiový tip

Přírodní drátěnku si můžete připravit nejlépe z přesličky rolní. Nasbírané stonky stočte a případně propleťte do malých klubíček, které se dají čerstvé i po usušení použít jako jednorázové drátěnky. Přeslička rolní obsahuje také určitý podíl saponinů. Drátěnky se dají připravit i z přesličky lesní nebo z hrubých trav. Na hliníkové nádobí jsou vhodnější drátěnky z trávy, přeslička hliník při častém používání poškozuje.

Jak to funguje?

Plody jírovce obsahují 15% směsi saponinů zvaných escin. Pro srovnání - populární mýdlové ořechy obsahují 10-18% saponinů. Přírodní saponiny snižují povrchové napětí vody stejně jako chemicky vyrobené saponáty.

Přebírání článku

Tento článek můžete v původním znění šířit a kopírovat, podmínkou je uvedení odkazu na zdroj, tj. převzato z www.paukertova.cz. Jsem autorkou všech fotografií a tímto dávám výslovný souhlas k nekomerčnímu použití všech fotografií, a to výhradně jako ilustrací k tomuto článku. Pro článek platí tedy licence CC BY-NC-ND a fotografie smí být použity jenom v něm. Pro jakékoliv jiné použití těchto fotografií si stále musíte vyžádat můj souhlas.