Hwajeon 화전

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 06. 02. 2022

Hwajeon nori v doslovném překladu znamená "hra s květinovými sušenkami", pojďme si tedy hrát.



V Koreji jsou sušenky hwajeon symbolem svátku Samjinnal, jsou ale oblíbené po celý rok. Na jaře se tradičně vydaly rodiny do přírody, ženy sebou vzaly rýžovou mouku, pánev a trochu oleje. Jednoduché sušenky pak ozdobily tím, co rostlo kolem, nejčastěji květy pěnišníku Rhododendron mucronulatum, všichni jedli a kochali se jarní přírodou. Sváteční ozdobu na jaře ale mohou tvořit i květy korejské forzýtie Forsythia koreana, asijské hrušně Pyrus pyrifolia, květy sakur a asijské violky Viola mandshurica, v Koreji nazývané vrabčí květ. V létě se zdobí okvětními plátky růží, na podzim se používá jedlá chryzantéma listopadka indická Chrysanthemum indicum a nevadlec hřebenitý Celosia argentea var. cristata. V zimě se dávají ozdobné listy pelyňku Artemisia princeps, haluchy jávské Oenanthe javanica známé také jako vodní celer anebo se vyřezávají vzory ze stélek jedlého lišejníku Umbilicaria esculenta a listů jujuby. Samozřejmě nemusíte shánět asijskou violku nebo korejskou zlatici, které u nás nerostou, můžete dát jakékoliv jedlé květy nebo listy.

Pro větší efekt můžeme těsto obarvit, na žluto kurkumou nebo šafránem, na červeno květy ibišku súdánského nebo práškem z červené řepy, zelenou barvu bude mít těsto se zeleným čajem matcha nebo práškem z kadeřávku.

1 hrnek lepkavé rýžové mouky (sladká rýžová mouka, mochiko)
trocha soli
půl hrnku vroucí vody
jedlé květy
2 až 3 lžíce rostlinného oleje
med nebo domácí sirup
V misce smícháme mouku z lepkavé rýže se solí. Pozor, obyčejná rýžová mouka nebude na tento recept fungovat! Po troškách přiléváme horkou vodu a dobře promícháme vařečkou, dokud těsto nevychladne natolik, že jej můžeme hníst ručně. Těsto zpracováváme dokud není hladké, několik minut. Rozdělíme jej na 10 stejně velkých kousků a z každého uválíme kuličku. Kuličky přikryjeme vlhkou utěrkou, aby neoschly a z každé uděláme placaté kolečko o průměru asi 6 až 7 cm. Rozehřejeme velkou nepřilnavou pánev na střední teplotu. Přidáme rostlinný olej a jakmile se zahřeje, snížíme teplotu na minimum. Klíčem ke krásným sušenkám je udržet je bílé smažením na mírném ohni. Koláčky dáme na pánev a několik minut smažíme. Když jsou spodky lehce křupavé, otočíme a zplacatíme stěrkou. Necháme ještě několik minut a obrátíme. Na vršek položíme jedlé květy, otočíme a na 1 sekundu přitlačíme dolů, aby se květ přilepil. Podáváme pokapané medem nebo domácím sirupem s nápojem Omija-cha, což je čaj ze sušených plodů klanoprašky čínské (Schizandra).

Videa (mé poradkyně pro korejské recepty Maangchi)
nejstarší z roku 2009
druhé 2013
nové 2021

Ježto jsem stále ještě nezkrotila neposlušný skript, který i nadále odmítá vkládat obrázky, zůstanete dočasně ochuzeni o výtvory, které jsme vloni spáchaly s Lucií Králíkovou na brněnském festivalu a ústecké hostině. Zatím se múžete podívat na jiné obrázky. Podle méně tradičního receptu, zato ale s tradičním rododendronem, který v ostravské zoo pěstují, jsme je měli i na ostravské ochutnávce.

 

Nestačí vám to a chcete víc? Co takhle zkusit nějaký dálkový kurz? Poznávání a vaření z jedlých rostlin? Anebo nový Zelenina z přírody?