Recept pro 4 osoby za jednu korunu - jarní špenát

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 17. 04. 2014

Nedělám si legraci, tento recept opravdu nestojí víc než jednu korunu.

Aktualizace 19.4.2015: přidány fotografie



taška mladých vršků jarních kopřiv
čtyři hrsti listů česneku medvědího Allium ursinum nebo česneku podivného Allium paradoxum, případně více nebo méně podle chuti
2 lžíce hladké mouky
sůl

Taška kopřiv je pro 4 osoby, dá to asi půl kila.Vezměte si na ně kožené rukavice (látkové rukavece kopřiva prostřelí) a také pamatujte, že starší stonky se stávají vláknitými. Kopřivy dobře opláchneme a po částech spaříme ve vroucí vodě. Vodu nevyléváme - je to kopřivový čaj, který můžeme osladit medem a vypít. Spařené kopřivy nahrubo nasekáme a rozmixujeme. Dáme do hrnce, osolíme a zahustíme dvěma lžícemi hladké mouky. Na ochucení přidáme najemno nasekaný česnek medvědí. Česnek medvědí můžeme rozmixovat se spařenými kopřivami, je ale lepší pokud neprojde tepelnou úpravou. Hotový špenát se dá zamrazit do zásoby, lepší je ale uchovávat v mrazáku pouze protlak, vydrží déle.

kopřivový špenát s česnekem medvědím, suroviny
spařování kopřiv na špenát
spařené kopřivy na spenát
kopřivový sirup z vody po špenátu

Množství kopřiv stačí pro 4 osoby, kopřivy ale nesmějí být v tašce načechrané. Pokud máte doma velké žrouty, vemte kopřiv raději tašku a půl. Na chuť je ještě lepší než špenát kupovaný (teda v 98% případů, vloni jsem měla jednu šarži s neobvykle sníženými chuťovými vlastnostmi). Listy kopřivy obsahují hojně chlorofylu, 15% minerálních látek, vitamíny, karotenoidy, aminokyseliny, fytoncidy a řadu dalších látek. Podle J. A. Zentricha je největší zdravotní efekt u rostlin sbíraných do 15. května. Kopřiva povzbuzuje metabolismus, působí proti chudokrevnosti, skleróze a cukrovce, podporuje činnost srdce, slinivky, hojení ran, vaječníky a činnost žluče, má účinky proti astmatu, revmatismu, zastavuje krvácení a působí ativirově proti chřipkám. Listy česneku medvědího regulují trávení - působí na zácpu i průjem, výrazně snižují krevní tlak, zlepšují krevní obraz a působí jako antibiotikum. Pokud byste do toho chtěli investovat ještě kilo cukru a něco citrónové šťávy, můžete si z vody po spařených kopřivách udělat i sirup. Jednoduše tak, že na 1 litr vody po spařených kopřivách přidáte kilo cukru a svaříte.

hotový kopřivový sirup