Batolka prorostlá (klaytonie) - málo známá zelenina 2.

Autor: ukázka z knihy <>, Téma: Jedlé rostliny, Vydáno dne: 26. 11. 2009

Dále chci představit další z málo známých druhů zeleniny. Je to velmi křehká rostlina, svého času se vyskytovala velmi hojně v Průhonickém parku.



Batolka prorostlá
Claytonia perfoliata Portulacaceae = šruchovité

Výška v cm: 10
Výsev do skleníku: I. – II., IX - XII.
Venkovní výsev: VII.-VIII.
Průměrná doba pěstování 6-8 týdnů
Vzdálenost rostlin: 15 cm
Šířka meziřádků: 15 cm

Původní vlastí batolky prorostlé je Severní Amerika, především tichomořské pobřeží. Zdomácněla na Kubě a v Evropě. Je vhodná i jako podplodina, především k cibulovinám. Snáší i světlý stín.
Klima a stanoviště: Batolka nemá žádné velké nároky na světlo, místo by mělo být teplé a ne příliš suché.
Půda: Přednostně lehké půdy se silně zetlelou chlévskou mrvou nebo kompostem. K tomu se hodí záhony, na nichž předtím byly pěstovány rostliny vyžadující hodně živin.
Výsev a výsadba: Sít můžeme naširoko, ale i do řádků. Předkultura v truhlíku nemá smysl, neboť' přesazování způsobuje problémy. Vyséváme velmi řídce, asi 1 až 2 g/cm2. Klíční teplota (přibližně 8 až 12 °C) je velmi nízká, proto německé pojmenování zimní šrucha. Ošetřování a hnojení: Příliš hustě stojící rostliny odstraňujeme resp. sklízíme, porost udržujeme bezplevelný. Rostliny v pařeništi nebo ve studeném skleníku by měly být chráněné před mrazem, avšak dobře větrané.
Sklizeň: Až do doby krátce před květem odřezáváme listy. Kvetoucí rostliny bychom měli odstraňovat, neboť jinak se budou nekontrolovaně vysemeňovat. Rostliny, které potom na jaře klíčí, velmi rychle kvetou a nejsou použitelné ke konzumaci. Některé rostliny necháme na semeno.
Zpracování a uskladnění: Používají se čerstvé listy, skladování není možné.
 

Ukázka z knihy Gunter Steinbach: Lexikon užitkových rostlin, Knižní klub, Praha 1997, ISBN 80-7176-432-9

klaytonie, batolka