Několik receptů na ptačincové smoothie

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 09. 02. 2023

Divokých jedlých zdrojů v zimě je málo. Ale ptačinec prostřední (hviezdica prostredná) Stellaria media k nim patří. Jako jednoletá rostlina s krátkým životním cyklem je schopen vyklíčit a vyrůst vždy, když je několik dní za sebou bez mrazu a samozřejmě i bez sněhu. Podle předpovědi má takové období s výjimkou hor v příštích dnech nastat, takže nastane vhodný čas vyzkoušet nějaký nový divoký recept.



Jarní smoothie s ptačincem
1 šálek vody nebo kopřivového čaje
2 šálky hroznového vína
1 jablko)
1 banán
2 šálky ptačince
1 šálek ledových kostek
inspirace thelazyherbalist.wordpress.com

Tropické smoothie s ptačincem
2 hrsti ptačince
1/2 manga
1/2 ananasu
1 lžíce piniových nebo jiných oříšků
voda
podle zmizelého francouzského blogu

Podmáslové smoothie s ptačincem
podmáslí a pomerančový džus stejným dílem
velká hrst ptačince
půl banánu
inspirace hochkoenig.at

Co je to ptačinec? Ptačinec prostřední (hviezdica prostredná) Stellaria media je hojná jednoletá rostlina, která má krátkou dobu života a vytvoří několik generací za rok. Klíčí při nízkých teplotách, takže se dá sbírat na jídlo i jako léčivý po celý rok, samozřejmě s výjimkou zimních dní, kdy leží vrstva sněhu. Roste na stinných nebo částečně zastíněných místech. Má rád volnou půdu, bez porostu, která je bohatá na živiny.
Je ptačinec jedlý? Ano, nadzemní orgány ptačince jsou pro lidi jedlé. Stejně jako u jiných potravin, nadměrné množství může způsobit zdravotní problémy, u ptačince je to podráždění žaludku. Ptačinec je již dlouho známý jako výborné krmivo pro ptáky, kvůli obsahu saponinů je však toxický pro ryby.
Je ptačinec léčivý? Ano, v lidové medicíně je používán na řadu chorob. Jako léčivé se používají nadzemní části. Obsahové látky nicméně nejsou příliš prozkoumané, nejčastěji jsou uváděny saponiny, dále vitamíny a minerální látky. Má močopudné účinky a podporuje metabolismus, používá se i na obklady.
Jak používat ptačinec v kuchyni? Nať ptačince se hodí na čerstvé saláty, do smoothie a do mnoha druhů zeleninových jídel. Používá se syrový nebo vařený. Pro křehké listy i chuť je ceněn zejména čerstvý, bez tepelné úpravy, i jako ozdoba hotových jídel. Nehodí se k mléčnému kvašení, tento způsob neposkytne chutný výrobek.
Jaké má ptačinec nutriční hodnoty a přínosy pro zdraví? Ptačinec obsahuje ve vyšším množství betakaroteny, které tělo využívá na tvorbu vitamínu A, dále vitamín E a vitamín K. Významný je též obsah draslíku a vápníku.
Jakou chuť má ptačinec? Většinou je chuť čerstvé nati ptačince popisovaná jako oříšková, je také přirovnávána ke kukuřici nebo hrášku. Většině lidí chutná, i když samozřejmě chuti jsou individuální.

Popis ptačince, záměny a jeho léčivé účinky podrobně najdete ve článku: Ptačinec žabinec jako léčivá rostlina

Ptačinec - short na mém kanálu YouTube

Další recepty z ptačince:
Výborná jedlá rostlina - ptačinec žabinec
Májový ptačincový salát
Divoký lednový salát
Divoká vaječná tlačenka
Čistící smoothie s ptačincem podle Celie
Nanakusa-gayu, rýžová kaše sedmi bylin
Ptačincový salát s mangovou zálivkou

Další recepty na smoothie:
Několik receptů na smoothie se slézem
Několik receptů na kopřivové smoothie
Rajčatové smoothie s pěťourem
Čistící smoothie s ptačincem podle Celie
Tulipánové smoothie (recept pod článkem)

A pokud vám to nestačí a chcete ještě víc, zkuste můj nový Dálkový kurz Zelenina z přírody 2023.

ptačinec žabinec Stellaria media ptačinec žabinec ptačinec žabinec Stellaria media divoká vaječná tlačenka lednový divoký salát