Hwajeon 화전

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 06. 02. 2022

Hwajeon nori v doslovném překladu znamená "hra s květinovými sušenkami", pojďme si tedy hrát.V Koreji jsou sušenky hwajeon symbolem svátku Samjinnal, jsou ale oblíbené po celý rok. Na jaře se tradičně vydaly rodiny do přírody, ženy sebou vzaly rýžovou mouku, pánev a trochu oleje. Jednoduché sušenky pak ozdobily tím, co rostlo kolem, nejčastěji květy pěnišníku Rhododendron mucronulatum, všichni jedli a kochali se jarní přírodou. Sváteční ozdobu na jaře ale mohou tvořit i květy korejské forzýtie Forsythia koreana, asijské hrušně Pyrus pyrifolia, květy sakur a asijské violky Viola mandshurica, v Koreji nazývané vrabčí květ. V létě se zdobí okvětními plátky růží, na podzim se používá jedlá chryzantéma listopadka indická Chrysanthemum indicum a nevadlec hřebenitý Celosia argentea var. cristata. V zimě se dávají ozdobné listy pelyňku Artemisia princeps, haluchy jávské Oenanthe javanica známé také jako vodní celer anebo se vyřezávají vzory ze stélek jedlého lišejníku Umbilicaria esculenta a listů jujuby. Samozřejmě nemusíte shánět asijskou violku nebo korejskou zlatici, které u nás nerostou, můžete dát jakékoliv jedlé květy nebo listy.

Pro větší efekt můžeme těsto obarvit, na žluto kurkumou nebo šafránem, na červeno květy ibišku súdánského nebo práškem z červené řepy, zelenou barvu bude mít těsto se zeleným čajem matcha nebo práškem z kadeřávku.

1 hrnek lepkavé rýžové mouky (sladká rýžová mouka, mochiko)
trocha soli
půl hrnku vroucí vody
jedlé květy
2 až 3 lžíce rostlinného oleje
med nebo domácí sirup
V misce smícháme mouku z lepkavé rýže se solí. Pozor, obyčejná rýžová mouka nebude na tento recept fungovat! Po troškách přiléváme horkou vodu a dobře promícháme vařečkou, dokud těsto nevychladne natolik, že jej můžeme hníst ručně. Těsto zpracováváme dokud není hladké, několik minut. Rozdělíme jej na 10 stejně velkých kousků a z každého uválíme kuličku. Kuličky přikryjeme vlhkou utěrkou, aby neoschly a z každé uděláme placaté kolečko o průměru asi 6 až 7 cm. Rozehřejeme velkou nepřilnavou pánev na střední teplotu. Přidáme rostlinný olej a jakmile se zahřeje, snížíme teplotu na minimum. Klíčem ke krásným sušenkám je udržet je bílé smažením na mírném ohni. Koláčky dáme na pánev a několik minut smažíme. Když jsou spodky lehce křupavé, otočíme a zplacatíme stěrkou. Necháme ještě několik minut a obrátíme. Na vršek položíme jedlé květy, otočíme a na 1 sekundu přitlačíme dolů, aby se květ přilepil. Podáváme pokapané medem nebo domácím sirupem s nápojem Omija-cha, což je čaj ze sušených plodů klanoprašky čínské (Schizandra).

Videa (mé poradkyně pro korejské recepty Maangchi)
nejstarší z roku 2009
druhé 2013
nové 2021

Ježto jsem stále ještě nezkrotila neposlušný skript, který i nadále odmítá vkládat obrázky, zůstanete dočasně ochuzeni o výtvory, které jsme vloni spáchaly s Lucií Králíkovou na brněnském festivalu a ústecké hostině. Zatím se múžete podívat na jiné obrázky. Podle méně tradičního receptu, zato ale s tradičním rododendronem, který v ostravské zoo pěstují, jsme je měli i na ostravské ochutnávce.