Pampeliškový med podle mojí babičky

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 13. 05. 2021

Až nám přestane pršet a zase se otevřou květy pampelišek, můžeme si udělat med.



365 květů pampelišek
2 kg cukru
citrón
2 litry vody
Pampelišky dáme vařit do 2 litrů vody. Po 15 minutách přecedíme, přidáme cukr a nakrájený citrón. Vaříme do zhoustnutí. Recept je jednoduchý i na zapamatování - počet dní v roce a číslo dvě. Babička neměla internet a všechno musela nosit v hlavě nebo napsané na papíře.
Pampelišky obsahují hořčiny taraxacin a taraxasterin a proto je celá rostlina kromě květů hořká. Hořčiny mají příznivé působení na cukrovku, což ovšem v případě tohoto receptu moc neuplatníme a hořký med většina z nás asi chtít nebude. Jak tedy na to? Úbory pampelišek hořčiny nemají, totéž ale neplatí pro zelený zákrov. Přidaný citrón sice část hořkosti odstraní, lepší je ale zelené části do medu nedávat. Postupujeme takto: uchopíme úbor za odstálou řadu zákrovu a odstřihneme nůžkama nebo nožem od lůžka (pro děti a naprosté začátečníky: úbor je to žluté, soukvětí sestávající z malinkých kvítků, zákrov je to všechno zelené a lůžko je to placaté co zbyde když odfoukáte všechny padáčky). Úbor se sice rozpadne, ale většinou zůstane vnitřní zákrov (ten přitisklý) vcelku a dá se dobře odstranit. Není třeba piplavé superpečlivosti, stačí dát pryč většinu zelené hmoty. Chce to trošku cviku, než člověk vychytá v kterém místě stříhat, ale pak to jde docela rychle.
Dále se zastavíme u citrónů a jejich dnes už nedílné části, reziduí pesticidů. Na citróny se jich používá 240 různých druhů. Podle časopisu dTest jsou v citrónových kůrách čerstvých, sušených i kandovaných. V těch čerstvých byly všude včetně těch z „bioprodukce“ a obsahovaly 4 až 10 druhů pesticidů. Časopis dTest se pokusil i o jejich odstranění čtvrthodinovým máčením v octové vodě podle populárního návodu na internetu. Z 8 pesticidů zůstaly po zákroku 4, tedy polovina. Ještě můžeme zkusit drhnutí kartáčkem, nejlépe v horké vodě, kůru oloupat anebo se s tím prostě smířit. V případě systémových pesticidů nám stejně nic jiného nezbyde, ty pronikají dovnitř a zbavit se jich nelze.
Zastavení třetí bude u sexu, pampelišky totiž sexuální život příliš nepěstují. Většinou mají zakrnělý a nefunkční pyl a k oplození nedochází. Semena jsou geneticky identická s mateřskou rostlinou, jsou to tedy její jakési klony. Na našem území rostou takovýchto klonů stovky a my botanici jim říkáme malé druhy nebo mikrodruhy. A aby to nebylo tak jednoduché, přece jen bez toho sexu nemůžou být a tak se občas zkříží. Vznikne tak rostlina odlišná od obou rodičů a poté vesele produkuje svoje klony. Jakmile jich je dostatek, čeká na botanika, který popíše nový malý druh. Protože pampelišky patří k nejobtížnějším skupinám střední Evropy, není takových botaniků mnoho.
A zastavení čtvrté bude u krásné lidské tvořivosti. Podle tohoto videa si můžete udělat pampelišku papírovou. Model je natolik věrný, že mě jako botanika ani trochu neuráží.

A pokud vám to nestačí a chcete ještě víc, zkuste můj nový Dálkový kurz Zelenina z přírody 2023.