Chcete se zbavit roušek? Chcete jarní květy? Chcete relax?

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Rostlina pro tento den - karanténa koronáč, Vydáno dne: 22. 03. 2021

Dámy a pánové přistupte blíže! Uvidíte nevídané! Dostanete unikátní nápad, který vám splní Vaše sny! Tři za cenu jednoho! Račte se přesvědčit sami, neváhejte a vstupte!

 Roušek nás sice zbavilo nařízení vlády ze dne jásitonepamatuju, ale zase je nahradilo respirátory. Možná vám doma nějaké ty jednorázové zbyly, ale kam s nima? Jaro sice oficiálně už taky je, ale v dnešní době je to s těma oficiálníma věcma dost nalevačku. Takže, co takhle trochu zábavy, relaxace a transformace - vyrobit z nich něco pěkného? Zbavit se stresu je dnes docela náročné. Protože stres ovlivňuje imunitu a tedy i odolnost proti koronáči a také kolik protilátek se vytvoří po očkování je to ovšem o to důležitější. Jakákoliv tvořivá činnost stres odbourává, takže pojďme na to. Rodiny s dětma dostanou navíc další bonus - děti to zabaví.

Na většinu výrobků budeme potřebovat jednoduché věci: jednorázovou roušku barvy modré, nůžky, lepidlo, nějaký drátek nebo špejli, zelený papír, jehlu a niť.

Můžeme začít poměrně realistickými růžemi. Budou unikátní barvy, tedy modré, které se zatím nepodařilo vyšlechtit. Na jarní květy, velmi, velmi vzdáleně připomínající modrý kdoulovec na větvičce je návodů několik: první a druhý a třetí. Květ vzdáleně připomínající čekanku (ale s jinými listy) je tady. Pro menší děti zvolíme jednoduché fantazijní kreace, těch také najdeme víc: první z velké dálky připomíná květ chrpy, ale celé je to na větvičce. Pokud byste chtěli něco náročnějšího, ale realistického, pak se pro chrpu můžete inspirovat tímto návodem. Zároveň si určitě zapamatujete, že chrpa má úbor složený výhradně z květů trubkovitých, ty jazykovité chybějí. Další fantazijní květy jsou k vidění na YouTube: první a druhý a třetí a tady jako bonus i květ z petky. Můžete si vyrobit i obrázek na stěnu, čelenku nebo věneček. Pokud se vám líbí nebo vašim starším dětem vyhovují realistické, ale náročnější modely, můžete si udělat třeba frézie, levanduli  nebo kalu. Z těch opravdu vyžadující zručnost je zde pro inspiraci hrachor vonný Lathyrus odoratus (i když jsou tam menší botanické kolapsy, jako že kalich je ve skutečnosti pěticípý a úponky nejsou ve skutečnosti takové spirálky), vlčí bob obecně zvaný lupina Lupinus polyphyllus a statice Limonium sinuatum.

Na závěr si pojďme povědět o rouškách a přírodě. Roušek a respirátorů se v současné době vyrobí 3 miliony za minutu. Spotřeba za měsíc je celosvětově 129 miliard. Podobně jako plasty v přírodě a v mořích škodí. Rozpadají se na malé částečky, které v organismu živočichů škodí nejen mechanicky, ale ovlivňují hormony a můžou na sebe vázat škodlivé pesticidy. Ještě více se dočtete ve článku na irozhlasu.