Vycházka - léčivé rostliny v Praze k představení Do tmy

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Kurzy a akce, Vydáno dne: 29. 04. 2018

Ve spolupráci s experimentálním souborem Chemického divadla jsme pro vás připravili vycházku za léčivými a jedlými rostlinami v Praze. Vycházka bude doplňovat premiéru představení Do tmy podle stejnojmenné knihy. Hlavní hrdinka knihy se zabývá sběrem léčivých rostlin. Na počátku června budeme mít pro vás něco originálního a umělecky léčivého.
Termín: 8. června 16.00 vycházka, 18.00 ochutnávka, 20.00 repríza představení

Aktualizace 10.7. 2018: fotky z vycházky a odkazy na tři články z akce.Aktualizace 10.7.2018
Vycházka i ochutnávka byla skvělá, jakož i představení. Články z akce:
Výsledky ochutnávky
Léčivá a jedlá květena Riegrových sadů
Průvodce po jedlé a léčivé květeně Riegrových sadů

 

Vycházka bude odpoledne před reprízou, po Riegrových sadech. Při této příležitosti se budeme věnovat zejména rostlinám léčivým, ale ani jedlé nepřijdou zkrátka. Účastníci dostanou sebou léčivé recepty, vycházka bude zakončena ochutnávkou. Přijďte se podívat, jaké velké množství léčivých a jedlých druhů roste přímo v Praze, přijďte ochutnat "víno co zachraňuje manželství", "usínací čaj" z knihy a další léčivé recepty! Z výsledků ochutnávky bude samozřejmě jako obvykle článek a chystám i článek Jedlá a léčivá květena Riegrových sadů (podobně jako květena Brnoxu).

Termín: 8.června 16.00 vycházka (Riegrovy sady) sraz před Venuší Slavíkova 22, 18.00 ochutnávka (Prádelna café, Slavíkova 21), 20.00 představení (Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22)
Rezervace: vstupenky na představení Do tmy koupíte na goout. Místo na vycházce a ochutnávce je nutné rezervovat na mailu chemicke.divadlo@gmail.com. Kdo má vstupenku na představení má vycházku v ceně, pro ostatní vstupné dobrovolné.

Chemické divadlo se zabývá hledáním nových forem poezie. Sídlí v Praze kulturním centru Venuše ve Švehlovce. Představení má název Do tmy, podle knihy současné autorky Anny Bolavé, oceněné v roce 2016 cenou Magnesia litera. Hlavní hrdinka knihy Anna sbírá léčivé rostliny, v adaptaci Chemického divadla ji ztvární herečka Tereza Hofová. Premiéra představení bude počátkem června a vycházka bude doprovodným programem před jednou z bezprostředně následujících repríz.

Pod věnováním na počátku knihy se můžeme dočíst: "Veškeré léčivé rostliny sbírané v knize skutečně existují." A je to stoprocentní pravda. Autorka sama léčivé rostliny sbírá, proto vše, často do nejmenších podrobností, odpovídá. Ví, že při sběru měsíčku si zapatláte ruce, tužebník roste u vody a na podmáčených místech, že na lípě bzučí včely a je na ní spousta broučků. Odpovídá i doba sběru a výkupní ceny v době psaní a vydání knihy. Tyto reálné, skutečné podrobnosti tvoří kulisu snovému příběhu - je to uchvacující kontrast.
Komentáře lidí ke knize kolísají od silně odmítavých až po nadšené. Většina lidí se ale shoduje v tom, že kniha je zvláštní a jiná. Příběh je označován například za "divoký florální trip", "pocit vdechnutého stébla", "top zážitek", "magický realismus" a spoustou dalších slov a příměrů, ale nechť si každý najde to své. Mě osobně ze všeho nejvíc připomíná díla z pera Toma Robbinse, kde se podobným způsobem míchá realita se snem. Pokud vás kniha a autorka zajímá, můžete si přečíst třeba úryvek z knihy Do tmy v Literárních novinách, recenzi knihy v Českobudějovickém deníku, názory a reakce lidí v databázi knih a povídku Anny Bolavé Strach, který rozráží závory pro Kher.
Pokud vás zaujalo Chemické divadlo, můžete juknout na jeho facebook, článek z dob jeho začátků nebo nějaké ukázky a pozvánky na kanálu divadla na Youtube. Pokud vás zajímají léčivé a jedlé rostliny v Praze, můžete si prostudovat recept Salát Sherwoodského bezdomovce.

Vycházka do Riegrových sadů

Vycházka, ulice Na Švihance