BRNOX - o průvodci brněnským Bronxem a také o jeho květeně

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Jedlé rostliny, Vydáno dne: 09. 01. 2017

20 a 21. prosince 2016 byla pokřtěna kniha Kateřiny Šedé BRNOX, průvodce brněnským Bronxem. Kniha je držitelem pokuty Magistrátu města Brna, k čemuž se hrdě hlásí již na záložce. Nudit vás nebude ani druhá strana záložky, na které najdete zdařilý řeht úředního šimla. A budete se smát dál, kniha je nacpaná spoustou neuvěřitelných hlášek, situací a nápadů.

Aktualizace 11.4. 2017



O průvodci brněnským Bronxem

Okamžitě po otevření knihy mě na několik minut odstřelila záložka. V plném trolejbuse cestou ze křtu jsem odpadla ještě několikrát. O čem kniha je? Je o části Brna kolem ulic Cejl, Francouzská a Bratislavská, kde žijí - korektně řečeno - národnostní menšiny a sociálně slabší. Nekorektně jsou obyvatelé označováni nadávkami. Jako každý správný průvodce je rozdělena do deseti tras. Například gurmánská, dětská, noční a podobně. Tím ale veškerá podobnost s turistickými průvodci končí. Kniha nepřipomíná nic, co jsem kdy četla. Už dlouho jsem se tak nezasmála a už dlouho mě nic tak nepřimělo k zamyšlení. Odborné texty, jako třeba i ten můj štěk, jsou používány pouze jako koření, a jejich kontrast s pouličním sběrem dodává knize pikantnost. Jedna hláška pro ilustraci:
V zastavárně
: Věříte v Boha?
Prodejce: V jakýho?
: No to já nevím v jakýho, to víte vy.
Nakupující: Co chce?
Prodejce: Hledá Boha.
Nakupující: Tak ať počká, Franta něco donese.

Knihu dostanete koupit v přímo u autorky Kateřiny Šedé nebo v  Muzeu romské kultury na Bratislavské 67. Můžete si také prohlédnout nebo koupit unikátní kolekci oblečení značky Gypsy Mama, včetně trička a ručníku brněnského koupaliště U stopaře (a můžete hádat, kde to je, já to neuhodla a ani vy nemáte šanci). Kromě toho ke knize volně patří celosvětově unikátní kalendář romských jmen Tibora Tonky a mapka.

Aktualizace 11.4. 2017: Poslední dobou mám pocit, že tak nějak patří k dobrému tónu tuhle knihu v recenzi roztrhat. Přečetla jsem jich spoustu a řada z nich autorku obviňuje z předsudků a rasismu. Ujišťuju vás, že obojího najdete v Průvodci brněnským Bronxem mraky, jedna z nejlepších perel tohoto typu byla sebrána na Merhautově a skví se na straně 23. Může za to autorka? Jinými slovy, smrdí i ten, kdo zveřejní, že hovno smrdí? Podle mě je odpověď na obě otázky jednoznačně ne. Ale přeberte si to sami.

Kateřina Šedá nám prostřednictvím těch srandovních hlášek ukazuje často i cosi velmi nepěkného v syrové nahotě. Co ji to proboha napadlo? Měla to nalakovat narůžovo anebo rovnou držet hubu a krok. Ukázala nám v zrcadle nahého krále, no tak co už s ní: zostudit a veřejně popravit. A mě k tomu přihoďte taky: sarkasticky sprcat za to, že jsem si dovolila se těm hláškám pochechtávát v tramvaji a nijak se s tím netajit. I když řada z nich je vlastně k pláči a člověka z toho nakonec až mrazí. Ale než se na sebe podívat do zrcadla - to raději zastřelme posla špatných zpráv.

Květena Brnoxu

Lokalita má slavnou botanickou minulost. Za první republiky zde vznikly mimo jiných podniků i textilní továrny židovských průmyslníků Alfreda a Ernsta Stiassných a Paula Neumarka, po znárodnění spojené do národního podniku Vlněna. Do Vlněny byla dovážena vlna z australských ovcí a s ní přicestovala i semena rostlin. V okolí továrny mezi ulicemi Přízova, Mlýnská a Dornych z těchto semen vyrůstalo mnoho australských druhů. Jejich přehled najdete v publikaci brněnského botanika Františka Grülla Synantropní flóra a její rozšíření na území města Brna (Academia, Studie ČSAV, číslo 3/1979, Praha). Ubývání výskytu těchto exotů přišlo s koncem výroby kolem roku 1997 a úplně definitivní tečku za celou proslulou továrnou i její botanickou unikátností udělaly bagry, které vyjely letos v květnu.

Můj floristický a floristicko-gurmánský průzkum této oblasti je poněkud nesystematický. Jednou jsme se zde již setkali, a to na komentované procházce Jedlé městské plevele na Ghettofestu v roce 2015. Procházka proběhla po nádvoří bývalé městské káznice, objektu mezi ulicemi Soudní, Bratislavská a Cejl (mimochodem při tehdejší prohlídce mě nesmírně zaujala bývalá vězeňská kaple s neuměle vyvedenými obrázky tanků a jásajících rudoarmějců, jak bylo za minulého režimu dobovým zvykem - do průvodce by se i tento kontrast nesmírně hodil).

Do knihy se dostala z květeny jen malá část, a to je dobře, nerada bych vás připravila o ty suprový pecky. Přehled druhů najdete ve článku Jedlá a léčivá květena Brnoxu.

BRNOX - průvodce brněnským Bronxem