Šruchový salát s turankou kanadskou

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 15. 07. 2015

Recept na zdravý letní salát se šruchou zelnou Portulaca oleracea a turankou kanadskou Conyza canadensis.

Poznámka 30.5.2016: Už začíná růst, má 4 lístečky a je centimetr vysoká. Za dva - tři týdny bude ke sklizni.Na jednu porci:

hrst šruchy zelné Portulaca oleracea
šruchový salát s turankou - Portulaca oleracea, Conyza canadensis, recept na salát
Š Ivana Paukertová 2015 několik rozkvétajících květenství turanky kanadské Conyza canadensis (2-6, podle velikosti a podle chuti, asi půl hrsti)
5 g sýra typu Gouda
1 vejce, uvařené natvrdo
olej, ocet, sůl podle chuti
Šruchu omyjeme a natrháme na malé kousky, z květenství turanky otrháme květy a listy, aby bylo asi půl hrsti, sýr nakrájíme  na malé kostičky. Smícháme a pokapeme olejem. Pokud je šrucha slaná, zakápneme octem nebo citrónovou šávou. Pokud máme šruchu kyselou, trochu dosolíme. Vejce uvařené natvrdo nakrájíme na kolečka a položíme navrch.

turanka (turan) kanadská - jdlá rostlina turan kanadský Conyza canadensis, turanec kanadskýšrucha zelná - šrucha zelná, Portulaca oleraceaŠrucha zelná patří mezi zapomenuté zeleniny, dříve byla pěstovaná, jak ostatně napovídá i její název. Obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Má několik chuových typů, může být slaná, nakyslá nebo kyselá anebo neutrální a dochucení salátu tomu musíme přizpůsobit. Je dužnatá a v salátu příjemně křupavá (na obrázku vlevo). Salátu dodá chu i turanka kanadská (dříve turan kanadský), původem z USA a jižní Kanady. Její drobné úbory, kvetoucí nebo rozkvétající, mají překvapivě pikantní chu. Turanka kanadská je u nás dávno zdomácnělá a hojná (obrázek vpravo). Roste na rumištích a opuštěných místech.

Recept na šruchu s majonézou

šruchový salát s turankou kanadskou - Portilaca oleracea, Conyza canadensis, salát
Š Ivana Paukertová 2015