Mrkev na mrkvi

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 18. 02. 2015

Tento recept zahrnuje obě plemena (subspecie) mrkve obecné Daucus carota. Pěstovaná mrkev je zde použita jako zelenina, z mrkve divoké, zvané také mrkvous, jsou použita semena jako koření.jedna pěstovaná kořenová mrkev obecná setá Daucus carota ssp. sativus
jedna mladá cuketa
několik kousků brokolice, asi polovina co mrkve
několik koleček pórku
polévková lžíce suchých semen divoké mrkve obecné pravé Daucus carota ssp. carota
olej na smažení, sůl

semena mrkve obecné pravé (mrkvouse)
mrkev na mrkvi, suroviny
semena mrkve obecné na pánvi
mrkev na mrkvi
mrkev na mrkvi, hotový pokrm

Daucus carota, mrkev obecná Mrkev oškrábeme a nakrájíme na tenká kolečka. Mladou cuketu i se slupkou nakrájíme na tenká kolečka nebo půlkolečka, brokolici rozdělíme na růžičky a rozkrojíme na menší kousky. Semena divoké mrkve oddrolíme z okolíků a prosijeme přes jemné sítko, abychom odstranili jemný prach a jemné nečistoty. Rozehřejeme olej na pánvi a vhodíme semena mrkve. Krátce je osmahneme, pak přidáme zeleninu. Osolíme a smažíme zeleninu do žádané tvrdosti. Podáváme teplé jako samostatné jídlo nebo zeleninovou přílohu.

Nikdy nepoužíváme na jídlo semena mrkve, která jsou prodávána jako osivo! Tato semena jsou ve většině případů namořená jedovatými látkami! Pokud nemáte nasbíraná mrkvousová semena od podzimu, směle vyražte na louku. Dají se najít i teď, v únoru, a to i nad sněhem, neb zbytky okolíků trčí vzhůru. S rozpoznáním byste po prostudování obrázků dostupných na internetu neměli mít problém, zralé okolíky mají charakteristický vzhled a ostnitá semena mrkve se d ostatních běžných mrkvovitých také liší. Ač samotná semena mohou být hořká, po úpravě na oleji hořkost ztratí. Pokrmu dodají příjemnou vůni a příjemnou chuť. Množství a druh zeleniny samozřejmě můžete obměnit, já jsem prostě vzala to, co jsem měla doma. Do směsi můžete přidat například rajčata a cibuli, jako na stránce Blooms 'n' Food, odkud pochází inspirace pro tento recept.

mrkev obecná, plody

mrkev na mrkvi, hotový pokrm, detail