Rostliny japonského svátku Nanakusa-no-sekku

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Jedlé rostliny, Vydáno dne: 24. 04. 2014

Japonský svátek Nanakusa-no-sekku je jedním z pěti svátků. Slaví se 7. ledna a patří k němu sedm rostlin, ze kterých se vaří tradiční jídlo Nanakusa-gayu. Tři z těchto druhů u nás rostou hojně v přírodě, ostatní se dají pěstovat, takže si zajisté můžeme vzít inspiraci. V Japonsku se prodávají v obchodech hotové balíčky podobně jako u sansai.



Sedm bylin svátku Nanakusa-no-sekku:

kokoška pastuší tobolka (nazuna)
Capsella bursa pastoris
Hojná rostlina doprovázející lidská sídla. Jedlé jsou mladé listy i semena, která mají ostrou chuť.

kapustka obecná (hotokenoza)
Lapsana communis
kapustka obecnákvět kapustkyVytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých s malými žlutými úbory. Většinou roste jednotlivě v lesích nebo v okolí cest a lidských sídel. Jedlé jsou mladé výhony a listy před květem, poté zhořkne. I mladé lístky někdy mohou být nahořklé, jako u všech volně rostoucích rostlin je zapotřebí ochutnávat a vybírat. Kromě Japonska se jako surovina používá v mnoha národních kuchyních několika světadílů (německá, britská, polská, francouzská, kyperská, kanadská). Byla jako jedlá známá už ve starém Řecku, ostatně též její české jméno naznačuje spojení s kuchyní. Listy se přidávají do jarních salátů nebo se z nich vaří špenát. Pochází z Evropy a severní Asie, jinde je zdomácnělá a v některých oblastech se chová jako invazní druh, například v Austrálii a severní Americe.

ptačinec prostřední = ptačinec žabinec (hakobe) ptačinec žabinec Stellaria media ptačinec žabinec Stellaria media
Stellaria media
Naše velmi hojná rostlina s křehkými listy a výbornou chutí. Dává přednost polostínu až stínu a volné půdě, kde často tvoří koberce. V ochutnávkách mi pravidelně sbírá nejvyšší známky.

halucha (seri)
Oenanthe javanica
V přírodě u nás neroste. Dá se pěstovat a je v nabídce zahradnictví, většinou v panašovaném kultivaru jako okrasná rostlina k jezírkům. Pokud byste chtěli jíst takto zakoupenou rostlinu, zvažte prosím velmi pečlivě serióznost firmy - některé druhy haluch (rod Oenanthe) jsou smrtelně jedovaté. Naše volně rostoucí halucha vodní (Oenanthe aquatica = Phellandrium aquaticum) způsobuje otravu podobnou otravě rozpukem jízlivým (Cicuta virosa), kdy smrt může nastat během několika hodin.

protěž (hahakogusa)
Gnaphalium affine
Tento druh protěže u nás v přírodě neroste, je to asijský druh. Pěstuje se ojediněle v botanických zahradách a jako skalnička.

ředkev setá bílá (daikon)
Raphanus sativus var. longipinnatus
Daikon snad netřeba představovat, u nás se pěstuje i prodává jako zelenina.

brukev řepka tuřín (suzuna)
Brassica napus var. napobrassica
Tuřín se u nás v minulosti pěstoval daleko častěji, v dnešní době patří mezi ty zapomenuté nebo polozapomenuté zeleniny. V obchodě jsem ho neviděla, ale semena se dají běžně koupit.