Hložinkový kečup (bezlepkový i ve variantě raw)

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 20. 02. 2014

Recept je vhodný i pro osoby s celiakií a vitariány. Navíc bezlepková dieta i raw strava jsou finančně poměrně náročné způsoby stravování, takže vás možná potěším - hlavní surovina je zadarmo. Pokusím se takových receptů najít víc. Jako další bonus je tu inspirace k jídlu nejen typu raw, ale i survival - sušený protlak z plodů hlohu.



Hložinkový kečup
500 ml protlaku z hložinek
200 ml octa
6 lžic cukru
2 lžičky soli (nebo méně, podle chuti a zvyku)
1 bobkový list
12 kuliček nového koření
9 hřebíčků
lžička mletého zázvoru
trochu bílého pepře
hložinky Hložinky důkladně omyjeme a odstopkujeme (můžeme použít vidličku). Poté je dáme do hrnce, podlijeme malým množstvím vody a na mírném plameni dusíme s pokličkou do změknutí. Propasírujeme přes síto, do protlaku přidáme cukr a necháme chvíli stát než se cukr rozpustí. Ocet svaříme se solí a kořením a smícháme s protlakem. Kečup není potřeba zahušťovat, proto je bezlepkový a vhodný i pro celiaky. Před použitím je dobré kečupem zatřepat, nahoře se vytvoří řidší čirá část (jak můžete vidět i na obrázku dole).

Hložinkový kečup raw
Natrhané a umyté plody hlohu rozmačkáme, čerstvé jdou snadno mačkat rukama. V případě potřeby k nim přidáme malinko vody, ale ne víc než je opravdu potřeba - ještě budeme přidávat ocet. Protlak propasírujeme přes síto. Do protlaku zamícháme ocet a koření umleté na jemný prášek. Cukr a sůl použijeme podle svých zvyklostí, ale výrobek kvůli chuti potřebuje alespoň malé množství soli a něčeho sladkého. Hložinkové pyré nemá výraznou chuť, takže kečup můžete ochutit i jinými kombinacemi koření, například jenom najemno nastrouhaným čerstvým zázvorem. Před použitím dáme uležet do chladu aby se chuti spojily a v ledničce také dále skladujeme.

Praktické poznámky
hloh obecný Hlohů je u nás řada druhů a kříží se mezi sebou (jedlé jsou všechny). Proto nejsou hložinky jako hložinky, chuť se může lišit keř od keře, některé jsou moučnaté, některé nasládlé s příjemnou chutí. Při sběru proto doporučuji z každého keře pár plodů ochutnat a sbírat z toho nejlepšího, i když nakonec to asi nebude hrát tak velkou roli, koření to převálcuje. Budou se lišit i obsahem vody, některé budou sušší a jiné šťavnatější. Doporučuju po celou dobu výroby odhadovat hustotu výsledného produktu a vodu přidávat podle toho.
Pokud budete dělat protlak jako já v prosinci, může být hořký. Nenechte se tím odradit, s přídavkem octa hořkost zmizí (to mám osobně ověřeno).

Doporučené video: inspirace k technice sběru (0.57 min až 1.45 min), technika výroby protlaku zastudena (1.45 min až 4.11 min), hotový protlak minuta 4.11, sušený hložinkový protlak jako raw nebo survivalové jídlo (vyklopit, nakrájet, usušit) 4.11 min - 4.19 min, hotové sušené plátky minuta 4.42 a dál.

 

hlohový kečup