Praní prádla s kaštanem koňským (jírovcem)

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Užitečnost rostlin, Vydáno dne: 08. 09. 2009

Protože na nádobí se ukázal jírovec maďal neboli koňský kaštan jako vynikající, 100% účinná alternativa k saponátu, zkusila jsem s ním i vyprat.Na praní se jako ekologické prostředky prodávají různé výrobky, v přírodě odbouratelné. Za 100% ekologické se obecně považují slupky z plodů mýdelníků (Sapindus) dovážené z Asie, což zase již tak ekologické není. Rod mýdelník zahrnuje 5-12 druhů (přesné číslo závisí na taxonomickém pojetí autora) stálezelených i opadavých keřů, vyskytující se v temperátní až tropické zóně Starého i Nového světa. Mýdlové ořechy obsahují 10-18% saponinů, které prací a odmašťující efekt působí. Nejčastěji se dovážejí slupky (oplodí) druhu Sapindus mucorossi.

jírovec jako saponát Protože na nádobí se ukázal prášek z jírovce (viz článek 100% přírodní prostředek na mytí nádobí) jako vynikající, 100% účinná, 100% ekologická alternativa k saponátu, zkusila jsem s ním i vyprat a vyzkoušet ho tak jako náhradu i za prací prášky. Na pokus jsem vzala hadr zašpiněný tou největší špínou, kterou se mi podařilo v bytě najít. Do šroubovací sklenice jsem dala teplou vodu z kohoutku a půl lžičky pracího prášku nebo mletého jírovce. Srovnávací vzorek byl jen s teplou vodou. Do sklenic jsem dala zašpiněnou látku a 10 minut jsem s nimi třepala. Pak jsem vzorky vymáchala v čisté vodě a usušila.

 

praní s jírovcem 1
praní s jírovcem 2
praní s jírovcem 3
praní s jírovcem 4
praní s jírovcem 5
 vzorek na vyprání  po 2 minutách třepání, jírovec vpravo  po 10 minutách třepání, jírovec vpravo  vyprané vzorky, mokré  vyprané vzorky, suché

 

Nejlépe byl vypraný vzorek s pracím práškem, nejhůře třepaný v čisté vodě. Vzorek s jírovcem byl někde uprostřed. Výsledky nejsou až tak převratné, je známo že i mýdlové ořechy perou líp než voda a hůř než prášek (viz např. článek na Ekolistu). Při máchání byla trochu potíž s odstraněním zbytků rozemletých hnědých slupek kaštanu, na praní by asi bylo vhodnější kaštany při přípravě oloupat.