Ptačinec žabinec jako léčivá rostlina

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Léčivé rostliny, Vydáno dne: 22. 10. 2008

Velmi hojná a velmi málo známá jedlá a léčivá rostlina.ptačinec žabinecptačinec žabinec

Ptačinec žabinec, synonymum ptačinec prostřední, Stellaria media je jednoletá až dvouletá bylina s lodyhou často poléhavou a vystupující. Dorůstá výšky 5 cm až 30 cm. Lodyha je jednořadě chlupatá, většinou bohatě větvená. Listy má drobné, živě zelené, celá rostlina je lámavá a křehká jako salát. Listy má drobné, vejčité, špičaté, dolní s řapíkem, horní přisedlé a užší. Dosahují velikosti kolem 1 cm, většinou však méně. Květy má bílé, velmi drobné, kvete po celý rok, jsou-li vhodné podmínky. Kvetení závisí na tom, jestli trvá vhodná teplota, a trvání vhodné teploty je zhruba několik nad nulou po dobu zhruba několik dní. Za teplé zimy se dá najít kvetoucí ptačinec žabinec i v zimních měsících. Roste všude hojně, dává přednost vlhčím místům, která mají volnou půdu bez souvislého rostlinného pokryvu, například záhony, zastíněná místa, okraje polí.

ptačinec žabinecptačinec žabinec

Používá se kvetoucí nať (na jídlo jako zelenina se doporučuje spíše nať před rozkvětem, protože kvetoucí nať může být nahořklá až hořká), od konce dubna.
Obsahuje třísloviny, saponiny, minerální soli, z nichž je vysoký obsah oxidu draselného a křemičitého. Dále obsahuje vitamíny (C a E), karotin, tanin, hořčiny. Má močopudné účinky, používá se při plicní TBC, podporuje metabolismus. Dále se užívá se při lupence, ekzémech včetně atopického, šťáva zastavuje krvácení a při revmatismu se aplikují obklady z čerstvé nati.

Používá se čerstvá šťáva z nati, také jako balzám, v kombinacích se někdy méně užívá i odvar (na vnější užití) a zřídka nálev – balzám a čerstvá šťáva jsou účinnější. Šťáva se užívá 4x denně, 1 čajovou lžičku, před jídlem. Na ekzémy se mísí s natí pěťouru maloúborného Galinsoga parviflora (taktéž hojný plevel, jedlý a léčivý). Při lupence a revmatismu se používají obklady z rozdrcené čerstvé nati na půl hodiny, pokud nenastanou problémy, dají se přikládat i na delší dobu. Na vykašlávání, při krvácení z plic a na plicní choroby se používá šťáva smíchaná s medem, této směsi se užívá 6-8x denně 1 lžička. Červené skvrny v obličeji se potírají čerstvou šťávou, nechá se 1-2 hodiny působit, pak se šťáva smyje vlažnou vodou. Tento postup aplikujeme 3x během týdne. Pokud je nutné opakování, vkládá se týdenní přestávka. Na obklady při ekzémech se může kombinovat s natí přesličky a jitrocelu kopinatého.

mateřka trojžilnáptačinec hajní

Vykašlávání hlenů, plicní a bronchiální choroby: Nať dáme do studené vody, uvedeme do varu a vaříme 1 minutu. Necháme 10 minut stát a pro zesílení účinku přidáme do vody 0,3 až 0,5 litru vína. Užívá se 2x denně 200 ml.
Možností záměny je poměrně mnoho: mateřka trojžilná Moehringia trinervia (nejedlá, neléčivá) je velice podobná vzhledem i velikostí, roste převážně v bukových lesích, ale najdeme ji i pod smrkem a v dalších listnatých lesích. Odlišíme ji jednak stanovištěm a jednak podle tří žilek na lístku (dolní obrázek vlevo). Další podobné rostliny, ptačinec hajní Stellaria nemorum a křehkýš vodní Myosoton aquaticum (oba jedlé, křehkýš též na zvýšení laktace), rozlišíme velikostí listů, které jsou větší, 2-5 cm (ptačinec hajní dolní obrázek vpravo). Na sídlištích v trávnících a pod keři se dá zejména na jaře zaměnit se vzhledově poněkud podobným rozrazilem břečťanolistým Veronica  hederifolia. Ten má květy světle modravé a při pozorném pohledu (doporučuji lupu) uvidíte, že celá rostlina je chlupatá. Dalším záměnám se vyhneme sledováním tvaru listů.

Použití a obsahové látky podle J. A.Zentricha

Kuchařské recepty z ptačince:
Výborná jedlá rostlina - ptačinec žabinec
Májový ptačincový salát
Divoký lednový salát
Divoká vaječná tlačenka
Čistící smoothie s ptačincem podle Celie
Nanakusa-gayu, rýžová kaše sedmi bylin
Ptačincový salát s mangovou zálivkou

ptačincová polévka divoká vaječná tlačenka lednový divoký salát